nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Výstava Sexplicit otvírá novou dimenzi otevřenostiSpojení slov sex a explicit dalo název nové výstavě v Art Salonu S – jednoduše Sexplicit. Hlavními tématy jsou sex, porno a intimita, které se koncentrují v nově objeveném galerijním prostoru v pražských Modřanech. Za částí kontroverzní výstavy třiadvaceti českých a zahraničních autorů schází návštěvníci i do podzemního protiatomového krytu.

 

Sexplicit ukazuje díla ve stylu hard porn, protikladné instalace s jemně erotickým nádechem a všechno mezi tím. „Důležitým motivem je fantazie. Téma sexu v rukou umělců pracuje s umělcovou fantazií i s fantaziemi diváky. Ti tady možná najdou své sny zhmotněné,“ vysvětluje kurátorka Veronika Zajačíková, která spolu s Pavlou Drobnou výstavu připravila.

 

Organizátoři neskrývají, že jedním z hlavních cílů bylo i šokovat. Na plochu 1700 metrů čtverečních umístily desítky děl, která provokují nebývalou otevřeností zobrazování. Jak poznamenala jedna z návštěvnic, „ještě jednu dvě skleničky a začnu si to užívat“. Žádanost tématu značilo i několik stovek lidí na vernisáži, kteří se pro fotky nadšeně propojovali s vystavenými sochami. Desítky maleb, grafik, fotografií, plastik, videí a dalších forem představují různorodost pohledů na jedno téma.

 

Například Lukáš Houdek ve svém díle Všechny kalhotky mé matky vystavil 38 autentických kusů spodního prádla, které vedle sebe úhledně poskládal na zeď. K vysvětlení díla si pomohl citátem srbského spisovatele Dušana Radoviče: „Maminky mají být hodné a ne hezké. Když jsou maminky hezké, podobají se ženám, a čím více se podobají ženám, tím méně se podobají maminkám.“

 

Oproti tomu Alena Kupčíková zašla dál – návštěvníky výstavy oslovuje výzvou, aby jí věnovali své ochlupení. Z chloupků dárců skládá obrazy, které jsou ve finále velmi podobné kresbě tužkou. Podle autorky má projekt několik dimenzí, od kladení otázek o intimitě nebo otevírání nových komunikačních kanálů až jednoduše po legraci. Na svém nejznámějším projektu pracuje Kupčíková už více než deset let a dárci se jí hlásí sami nebo je cíleně oslovuje. „Mám v plánu napsat třeba na Hrad nebo do hokejové asociace, možná Jaromír Jágr mi dá nějaký chlup, on je frajer,“ říká autorka.

 

Další z vystavujících, Barbora Maštrlová, ve svých dílech propojuje reálné věci v jeden neologismus – třeba v plastice I feel it vytvořila spojením sexuality a emocionality nový orgán na pomezí srdce a vagíny. Jinde zase spletla bič z ženských blonďatých vlasů.

 

Sexplicit je teprve druhou výstavou Art Salonu S, jež má místo v objektu Microna, administrativní budově s industriálními prostory. Premiéru si zde studio odbylo teprve v září projektem Heaven and Hell a funguje trochu punkově – vzniklo z party nadšenců a i otázka budoucnosti v budově Microny je ve hvězdách. Prostory si organizátoři domlouvají s majitelem, Pražskou správou nemovitostí, projekt od projektu. Aktuální výstava probíhá v rozlehlém jedenáctém patře a zároveň v podzemním protiatomovém krytu. Do něj je možné sjet výtahem i sestoupit přímo z ulice po schodech. Chodbu vedoucí k výstavnímu prostoru příznačně osvětluje červené světlo.

 

Výstava Sexplicit je v modřanské Microně otevřena do 21. ledna 2014 a je prodejní. Na otázku: "Čím je dneska sex?" výstava jako by odpovídala – věcí veřejnou, explicitní, otevřenou, detabuizovanou. Přibližně každý z exemplářů na návštěvníka bez rozpaků roztahuje nohy, jako by se nic zvláštního nedělo. Na žádné voyaeurství se tu skutečně nehraje a my se můžeme jen zamýšlet, jestli je tohle opravdu to, co ze sexu chceme mít.

 

Žádnou rozumnou hlubší diskusi o současném pojetí sexu bohužel většina vystavených děl nepodněcuje, neboť jde zoufale po povrchu. Radost z toho, že se do Česka po vzoru světových galerií dostává umělecké využití prostoru bývalých skladů a kanceláří (třeba ženevská galerie Mamco), tak kalí zbytečnost aktuálního projektu.

 

Šokujeme… a co dál? Dál nic. Nezbývá než doufat, že se organizátoři na další výstavě neuchýlí k podobně prázdné lacinosti.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010