nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Vítejte v Hipsterlandu!Hipsteři! To slovo dennodenně slýcháváme jako urážku, uznání i jako označení životního stylu. Co jsou hipsteři zač? Hodně se o nich mluví, hodně se o nich píše, ale nikdo doposud nepodal podrobnější popis jejich vlastností a zvyků. Jako by šlo o mýtické bytosti typu fénixe nebo chiméry.

 

Už dávno to nejsou ti beatničtí hipsteři, o kterých psal Jack Kerouac. V padesátých letech byli hipsteři naivní vyvrhelové, kteří milovali jazz, experimentovali s drogami a pohybovali se v nejnižších patrech společnosti.

 

Dnešní hipsteři nejsou naivní. Právě naopak - jsou uvědomělí, nebo si to o sobě alespoň myslí. Chladně analyzují, aby dosáhli dojmu, že jsou spontánní. Hlásají návrat k tradičním metodám, nakupují na farmářských trzích, ale vzápětí vytáhnou nejnovější přístroj od Applu a skočí si na kafe do Starbucks. A na to samozřejmě potřebují peníze. Být hipsterem dnes není levné.

 

Spousta lidí hipstery nenávidí. Jsou prý arogantní, povýšení, opovrhují vším, co není podle jejich vkusu. A z toho vyplynul největší problém současných hipsterů - stali se tím, čím nejvíc pohrdají. Mainstreamem.

 

Největší filmové hvězdy začaly nosit brýle s výraznými obroučkami, ledabylé strniště a oblečení z bleších trhů. Módní řetězce na poptávku zareagovaly retro kolekcemi, které oprášily trendy z 40. – 60. let, knižní nakladatelé rychle vydaly vintage edice existencialistů… To, co ještě před pár lety bylo alternativní, je nyní normou.

 

Ať už hipstery milujete, nenávidíte, ať už se sami za hipstery považujete (i když správný hipster o sobě prý nikdy neřekne, že je hipster!), nebo vás jenom fascinují, v této rubrice se pokusíme nahlédnout do jejich světa.

 

Vítejte v Hipsterlandu!

 

 

 

(Obrázky z http://b-i.forbesimg.com/hannahelliott/files/2013/05/glasses-headband-hipster-smile-Favim.com-333203.jpg a GQ.com)

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010