nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Václav Černý: Z Příbrami až do AjaxuSedmnáctého října 2014 mu bude teprve 17 let, mnoho lidí ho doma v Česku zatím nezná, a přesto toho má tenhle borec za sebou mnohem víc, než kdejaký fotbalista hrající v Synot lize. Tak jen tak namátkou: dva starty v mládežnické Lize mistrů, vítězství na mezinárodním turnaji hráčů do 17 let v Dubaji, ocenění pro nejlepšího mladšího dorostence roku 2012, úspěšně zvládnutá kvalifikace na Mistrovství Evropy U19, a především šlapající angažmá ve světoznámém Ajaxu Amsterdam.

 

Červenobílý dres slavného nizozemského klubu mohl Václav Černý poprvé přes hlavu přetáhnout už v lednu 2013, kdy s několikanásobným holandským mistrem podepsal smlouvu, ale podle regulí FIFA mohl být přestup dotáhnut do konce nejdříve v den Václavových šestnáctých narozenin. Tak se také stalo a Černému už nic nebránilo v tom, aby se z provinčního českého klubu 1. FK Příbram, jehož je odchovancem, mohl stěhovat na Západ.

 

„Samozřejmě to je velký skok z Příbrami do Ajaxu. Ale tím, že jsem tam už několikrát byl na stáži, tak jsem na to byl připravený a nebylo to tak hrozné,“ povídal Václav Černý zaplněnému sálu při přebírání ceny pro nejlepšího mladšího dorostence a vypíchl skutečnost, že nešel úplně do neznámého prostředí. Společně se svým otcem dříve absolvoval v Amsterdamu několik vícedenních stáží, během kterých musel trenéry z tamní vyhlášené akademie přesvědčit, že si prestižní angažmá zaslouží, a během kterých měl také on sám šanci usoudit, zda by mu život v Nizozemsku vyhovoval. Černý si totiž díky svému talentu mohl vybírat. Zájem o něj mělo několik předních evropských klubů – na zkušené byl předtím v Hamburku, Turíně (Juventus) nebo Londýně (Chelsea).

 

„Byl jsem pozván do čtyř akademií v různých zemích, ale od první návštěvy v Ajaxu jsem upřednostňoval tento klub. Všechno mi tady, jak se říká, sedlo – atmosféra, spoluhráči v ročníku, trenéři, tréninky a styl hry,“ vysvětluje jeden z největších současných českých talentů, proč padla volba právě na Amsterdam. Se svými spoluhráči hovoří angličtinou, ale pětkrát v týdnu navštěvuje kurzy holandštiny, která by mu měla pomoci začlenit se do kolektivu ještě víc. A dělá v ní pokroky – holandsky zvládl už i několik rozhovorů pro klubový časopis a další nizozemská média a některé statusy na své oficiální facebookové stránce (www.facebook.com/pages/Václav-Černý-oficial/208131239359941) píše dvojjazyčně.

 

Roli v rozhodování hrála určitě i klubová filosofie – Ajax je pověstný svou pečlivou prací s mládeží, z čehož potom těží i první tým. Mladí v něm dostávají hodně prostoru a hra je v Ajaxu už mnoho let, ostatně podobně jako v celé tamější lize, laděna hodně ofenzivně, což Černému vyhovuje. I on by do áčka jednou rád nakoukl: „Chci se prosadit a časem pomýšlet i na první tým. Samozřejmě nemám jisté, že v něm dostanu šanci, ale pokud se nic nestane, tak mám tři roky na to, abych se o šanci popral,“ říkal v rozhovoru pro ČT jeden z mála cizinců, kteří mají tu čest hrát za dorostenecké výběry Ajaxu.

 

Před ním hájili barvy klubu z hlavního města jen dva Češi – Zdeněk Grygera a Tomáš Galásek. Oba hráli ve své době v prvním mužstvu výraznou roli a Václav Černý doufá, že by na ně jednou mohl navázat. Kariéru má rozjetou slibně, teď bude důležité, aby mu sloužilo zdraví a aby mu dosavadní úspěchy nepomotaly hlavu.


A když to vyjde, třeba v něm český národní tým za pár let najde novou oporu. O jeho růst je totiž postaráno dokonale – vždyť akademie Ajaxu vychovala takové fotbalové persony, jakými jsou Johan Cruyff, Marco van Basten, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf nebo Wesley Sneijder…

 

zdroj úvodní fotografie:

http://fotbalnaplno.isport.blesk.cz/

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010