nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Tomáš Kačo: Zaťatý do hudby jako buldokRomský hudební talent Tomáš Kačo sehnal potřebných 1.3 milionu a poletí do Spojených států studovat prestižní Berklee College of Music.

 

Příběh velkého talentu a dřiny romského hudebníka vypadá v dnešní antiromské náladě ve společnosti jako z jiného světa. Je ale zcela pravdivý.

 

Sedmadvacetiletý Tomáš Kačo pochází z romského ghetta u Nového Jičína. Je čtvrtý z dvanácti dětí a už od pěti let hraje na klavír. K hudbě Tomáše přivedl jeho otec, který si přál, aby z něj byl muzikant: "Pamatuju si, jak mi táta vždycky rtěnkou na klávese označil, od kterého tónu, mám tu písničku hrát. A já hrál až do osmi jen třemi prsty. Pak jsem ale v televizi viděl, že někdo hraje všemi deseti, tak jsem to začal taky zkoušet."

 

 

Jeho nezměrný talent a velká píle mu umožnily dostat se ze základní umělecké školy na konzervatoř v Ostravě a následně pak vystudovat Hudební akademii muzických umění v Praze. Dnes má se svým kolegou z HAMU Klánským úspěšný program. Klánský napřed zahraje klasická díla v původním znění, Tomáš Kačo je poté představí ve své jazzové úpravě.

 

Ani všechny tyto dosažené mety ale Tomášovi nestačily. Po vítězství v soutěži hudebních talentů do 35 let investoval vyhranou částku do přijimacích zkoušek na nejprestižnější uměleckou školu světa - Berklee College of Music v Bostonu. A dostal se. Jeho výkon u příjimaček komisi ohromil natolik, že byl nejen přijat, ale zároveň mu bylo uděleno mimořádné stipendium.

 

Vyhlášenou vysokou školou prošla taková jména jako Diana Krall, Joe Satriani, John Petrucci, Steve Vai a další. Čechů na ní ale studovalo málo.

 

Jedním z absolventů Berklee je jazzový pianista Martin Kratochvíl, který školu vystudoval v 70. letech. O svém studiu na ní říká: "Ta škola mi dala strašně moc, najednou jsem se naučil řemeslo, některé věci mi šly rychleji. Bylo to mé obrovské štěstí."

 

Studium na vyhlášené akademii s sebou nese ale jistá úskalí. Kratochvíl musel v 70. letech v socialistickém Československu získat řadu potvrzení, aby mohl do "imperialistických" Spojených států vycestovat. Tomáše Kaču od možnosti studovat na Berklee dělila částka 1.3 milionů korun - minimum, které hradí cestovní a provozní výlohy.

 

Podpora přišla po odvysílání jednoho ze srpnových dílů pořadu České televize 168 hodin. Přispěli mu drobní dárci i velké nadace. Jednou z donátorek byla i smíchovská pediatrička Helena Tichá: Za třicet let mi ordinací prošlo mnoho romských dětí a zatím jsem neviděla takhle úspěšné."

 

A jak svou budoucnost vidí samotný Tomáš? "Těch snů je více. Jedním z nich je napsat píseň pro Beyoncé, dalším je pak vyprodaná newyorská Carnegie Hall, ve které mám svůj vlastní sólový recitál a hraji v bílém obleku. A pak bych chtěl vytvořit svůj vlastní styl hudby, který bude zčásti jazzový a zčásti postavený na romském cítění a kořenech. Hlavně bych ale chtěl všem Romům i Neromům ukázat, že to jde. Že za to, jaký člověk je, mluví jeho činy a co dokáže."

 

Zdroj Foto: www.ceskatelevize.cz

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010