nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Martin Zavadil. Muž, který sleduje divadlo 

Nejpozději začátkem dubna doplní student divadelní vědy mezeru na tuzemském internetovém trhu. SledujDivadlo.cz nabídne záznamy divadelních představení z celého Česka.

 

Ve čtyřiadvaceti letech má za sebou Martin Zavadil bakalářské studium žurnalistiky a divadelní vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Teď studuje Teorie a dějiny divadla na Masarykově Univerzitě v Brně, je však také zakladatelem dvou webových projektů, které rovněž odrážejí jeho lásku k divadlu. Zpravodajský server o divadle Divá báze běží už bez jeho dohledu a je tak pouze kolonkou v jeho životopisu, do konce března pak Martin plánuje spustit SledujDivadlo.cz, web zaměřený na sběr a zpřístupňování záznamů nejlepších divadelních představení z celé České republiky.

 

SledujDivadlo.cz nabídne milovníkům divadla, kterých je v Česku podle průzkumu z roku 2011 zhruba pět procent populace, tři cenově odstupňované způsoby zhlédnutí vybraného divadelního představení. Prvním bude online třicetihodinový přístup, druhým stáhnutí vybrané hry do počítače a třetím zakoupení fyzického DVD, k němuž zákazník dostane také program, případně další materiály.

 

Projekt odstartuje se třemi divadly v nabídce, přičemž v jednání je více než deset dalších. O záznam se starají buď členové týmu SledujDivadlo.cz, mezi nimiž je i několik kmenových kameramanů, nebo jde o profesionální záznam, který vlastní samotná divadla. Martin přitom přiznává, že bude zvažovat i možnost odkupu práv na již existující záznamy.

 

Je zeřjmé, že se pustil do něčeho, s čím v Česku nemá nikdo zkušenosti, takže jak sám říká, v některých divadlech s opatrným nadšením čekají, jak se celá věc bude vyvíjet. Odmítnutí však slyšel pouze z jednoho jediného divadla, častější je prý situace, kdy se mu z divadla sami ozvou, že by chtěli spolupracovat. Že divadla o SledujDivadlo.cz stojí, vnímá Martin jednak jako pozitivní znamení, jednak pochopitelně jako určitý závazek.

 

Samotná ochota divadel spolupracovat však projekt pochopitelně nezaplatí. Kde tedy zakladatel sehnal peníze? Mimo jiné investoval výhru ze čtvrtého ročníku soutěže Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci Podnikavá hlava. „Tím nejlepším, co mi Podnikavá hlava dala, bylo potvrzení,“ říká. „Potvrzení, že má smysl začít podnikat. Že prodej záznamů divadelních představení není mrtvý nápad. Že nemám na krku ledajakou hlavu, ale dost možná tu podnikavou. Jo a taky padesát tisíc."

 

K padesáti tisícům korun od Podnikavé hlavy Martin přidává ještě vítězství v krajském kole soutěže společnosti T-Mobile Rozjezdy roku a samozřejmě i vlastní úspory. Příjmy budou tvořit výhradně peníze, které zaplatí uživatelé. S inzercí totiž Martin podle svých slov nepočítá: „To by muselo být opravdu něco velkého, abych na inzerci přistoupil.“

 

Česká alternativa britské služby Digital Theatre ještě zahalená oponou, nicméně podle Martina startu už nic nebrání „Pokud 5. dubna zadáte SledujDivadlo.cz, můžete strávit hezký večer u výborných divadelních představení,“ slibuje. „Spuštění se neustále posunovalo kvůli autorským právům, ale teď už jsou podmínky dořešené, čeká se jen na podpisy smluv.“

 

Dodejme, že českou verzi pak se zpožděním doplní i anglická, fungující pod názvem Place for Theatre. A můžeme společně s Martinem doufat, že se mu podaří získat také záznam hry, kterou si bývalý šéfredaktor divadelní Divé báze oblíbil nad jiné. „Je v jednání, takže ji nemůžu prozradit, ale je skvělá,“ tvrdí.

 

FOTO: Facebook

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010