nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Karin Dimitrovová: "K čemu ženy potřebují legíny?"Karin Dimitrovová (21) pochází z Ostravy. Jako malá chtěla být veterinářkou nebo prodávat salámy, které si vyráběla z plastelíny. Pamatuje si i na období, kdy se jako malé dítě zajímala o styling. „Jen jsem si tehdy myslela, že být stylistkou znamená oblékat Ivetu Bartošovou, takže můj zájem opadl,“ říká. Místo toho se dočasně rozhodla být tajnou agentkou po vzoru Lary Croft.

 

Karin

 

Když na gymnáziu zjistila, co ve skutečnosti práce stylistky obnáší, opět se k tomuto plánu vrátila. A to velice cílevědomě: „Upřímně už si vůbec nevybavuji, odkud ten impuls přišel. Věděla jsem jen tolik, že musím jet studovat do Prahy a stát se stylistkou. Proto jsem asi rok a půl před přijímačkami na vysokou školu velmi pečlivě studovala všechno, co se v módě šustlo, a projížděla zahraniční fóra s tipy, jak to v téhle branži chodí.“ Karin zahájila studium marketingu, v roce 2013 si udělala živnostenský list a začala shánět zakázky. Poprvé dostala zaplaceno za focení svatebních šatů, dnes už práci hledat nemusí. „Přibližně z 90 % mě někdo doporučí. A taky se nebojím zeptat, ať mě někdo seznámí s člověkem, se kterým bych chtěla spolupracovat.“

 

O módu se Karin zajímá odmalička, i když si to nikdy nijak zvlášť neuvědomovala. „Vzpomínám si na dobu, kdy jsem byla ještě opravdu hodně malá a hádala se s mamkou, že v těch teplácích prostě na hřiště nepůjdu. Každopádně už od základní školy jsem se stylizovala do různých podob. Ve dvanácti jsem byla posedlá Mary-Kate a Ashley Olsen a nosila jsme oversize svetry a obří brýle. Ve čtrnácti zase přišlo období Avril Lavigne, pak vzpomínám si na období Reese Witherspoon a Pravé blondýnky a taky na Rory z Gilmorových děvčat,“ vypočítává své módní vzory.

 

Kdo je její módní ikonou dnes, není pro Karin vůbec jednoduché říct. „Líbí se mi módní styl Christine Centenery, Ashley Olsen, Carine Rotifeld nebo Alexy Chung. Vím ale, že žádný z nich by na mě nevypadal stejně dobře jako na nich, takže si spíše tak různě beru inspiraci a kombinuji podle sebe,“ říká. Ohledně svých kariérních vzorů má naopak jasno. Patří k nim kreativní ředitelka amerického časopisu Vogue Grace Goddington a stylistka celebrit Rachel Zoe. „Obě bezmezně obdivuji. Grace za to, že světu ukazuje, že jde být uznávaná i bez toho, aby se stylizovala do role celebrity. A Rachel za to, jaký dokázala postavit obří business,“ přibližuje.

 

Karin sama nejraději nosí pánská trika, která si ale nekupuje. „Kamarádi mi je darovávají potom, co už jsou pro ně moc ušmudlaná a potrhaná. Já jsem naopak toho názoru, že teprve tehdy vypadají super a cool a nenosím skoro nic jiného.“ Nejoblíbenější věcí v jejím šatníku jsou šaty a kožené šortky od již zmiňované Rachel Zoe, které Karin sehnala v New Yorku. „Taky jsou to ale jediné dvě věci, které jsem ještě neměla nikdy na sobě, protože se do nich nevejdu. A to jsem si je kupovala před dvěma lety s tím, že do toho přece zhubnu!“

 

Kromě pánských triček Karin v módě baví například bílá barva od hlavy až k patě. Naopak jeden, mezi českými ženami oblíbený, kousek oblečení zatracuje: „Nenávidím legíny. Nechápu, k čemu je člověk může nosit a proč je vůbec dnešní ženy potřebují.“ Místo legín by si ženy měly podle Karin do šatníku pořídit hlavně jednoduché volné šaty nad kolena. Muži by naopak měli vlastnit cargo kalhoty a bílé triko s výstřihem do v.

 

Vydobít si své místo mezi ostatními stylisty není jednoduché. Když Karin se stylingem začínala, měla k prezenčnímu studiu vysoké školy ještě poloviční úvazek, aby si vydělala nějaké peníze. „První rok je ve stylingu tvrdá dřina a nevyplatí se odcházet ze stálé práce hned, jakmile se člověk rozhodne stát stylistou. U nás je reálné se vypracovat na nějakou přijatelnou úroveň za jeden rok, v Anglii jsou na to potřeba minimálně tři roky.“

 

Styling podle Karin není jen umění správně zkombinovat oblečení. „Někdy je na stylistovi, aby převzal kreativní zodpovědnost za celé focení – respektive na sebe vzal roli art directora. To znamená určit “feeling” focení, jak by to mělo celkově vypadat. Tomu se pak podřídí vlasy a make-up. Obvykle ale tuto roli zastává fotograf nebo úplně jiný člověk. Stylista pak má před sebou inspiraci, půjčuje podle toho oblečení a stará se o to, aby všechno dobře sedělo a dobře vypadalo.“ Práce stylistky vám mimo jiné dost zlepší fyzickou kondici. Mnohdy několik tašek plných oblečení a bot taháte z obchodu na focení, vše musíte vyžehlit, poskládat, pověsit, a na konec zase vrátit, odkud jste to přinesli.

 

Nejvíce hrdá je Karin na to, že dostala možnost dělat styling pro časopis InStyle. „Je těžké se do tohoto magazínového prostředí probojovat a InStyle je u nás jeden z nejuznávanějších a nejlepších módních časopisů vůbec,“ říká. Před objektiv oblékla například Jakuba Koháka nebo Dana Bártu.

 

Fotografie: archiv Karin Dimitrovové

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Eva Liška Hudzieczková
Eva Liška Hudzieczková 29.05.2014 15:14:13
Vydobýt (.
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010