nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Jan Roháč a Martin Jůza: Umožníme vám, abyste si to "vyžehlili"Když slyšíte "Vyžehli to!", je to obvykle pokyn, abyste dali do přádku něco ve svých vztazích s ostatními lidmi. Tak to původně chápali i Jan Roháč, student geografie na Karlově univerzitě, když projekt Vyžehli.to plánoval jako diskusní fórum pro lidi v neřešitelných vztahových situacích. Ale pak zvítězil původní význam slova a společně se svým kamarádem Martinem Jůzou založili firmu Ironing Ladies, neboli "žehlící ženy". Cílem bylo dát práci ženám, které jsou znevýhodněné na trhu práce. No a samozřejmě kromě toho ... umějí dobře žehlit a shánějí zákazníky.

 

„Baví mě zjištění, že jsme vytvořili službu, kterou mají zákazníci rádi. Není to tedy jen o tom, že žehlením pomáhají našim paním k přivýdělku, ale sami mají z vyžehleného a pěkně zabaleného prádla radost,“ říká Martin. Výběr paní na žehlení vůbec nebyl snadný. Na inzeráty na internetu se přihlásilo 150 zájemkyň. Honza a Martin vybírali podle jejich osobních příběhů, i podle toho, jak paní uměly žehlit. Nakonec vybrali devět žen.

 

Například Ivana se devatenáct let stará o postiženého syna, který nemůže vstát z postele, a proto pro ni práce z domova byla jediných řešením. „ Hodně dlouho jsem snila o přivýdělku z domu.  A teď se mi ten sen možná splní! Mohla bych být doma s klukem a přitom být i já někomu užitečná. Přitom bych i zvládala být k ruce manželovi, který má rakovinu. A každá korunka se hodí,“ napsala o sobě na web Ironing Ladies. Každý ze zákazníků ví, které ženě pomáhá.

 

Honza a Martin oficiálně spustili Ironing Ladies koncem loňského roku v Praze, ale přípravy trvaly mnohem déle. „Už si pořádně ani nevzpomínám, kdy jsem za Martinem s tímhle zdánlivě bláznivým nápadem přišel. Myslím, že to bylo dokonce v den prezidentských voleb. Nebylo to plánované, prostě náhoda. Známe se už hromadu let a docela dlouho už jsme se plácali kolem nápadu zkusit si rozjet nějaký vlastní projekt.“ Zúčastnili se akce R!Camp, intenzivního třídenního tréninku s devíti workshopy, který pomáhá “holořitníkům”, jak Martin nazývá začínající podnikatele, dovést nápad k byznysu.

 

Vyžehlené oblečení Martin a Honza rozvážejí po Praze sami. „Na začátku jsme dostali do vínku luxusní koráb od mojí mámy. Toyotu Corollu z roku 1993, která s námi projela spoustu krásných dovolených,“ píše Honza na jejich blogu. Nicméně Toyota zrovna v lednu dosloužila, a tak museli shánět jiné auto. Nakonec jim jeden ze sympatizantů Ironing ladies zapůjčil svého Superba.  „Pavlovi stál Superb nevyužitý před domem, Ironing Ladies jsou mu sympatické, a tak nám prostě půjčil své auto za směšné peníze, a to ještě s podmínkou, že mu zaplatíme, až si na sebe to auto vydělá. Tomuto příběhu bych před rokem nevěřil, nebo bych auto prohledal, jestli v něm nepřevážíme perník.“

 

Největší pozornost projekt upoutal díky Social Impact Award, soutěži, která oceňuje společensky prospěšné podnikání. Honza s Martinem sice nevyhráli, ale dostali se do finále, díky čemuž o nich psali třeba iDnes.cz či Lidové noviny.

 

Přes veškeré úspěchy ale oba přiznávají, že podnikání je velká dřina. „Nejtěžší pro nás je ustalování a zároveň dynamická změna. Ustalování ve smyslu nalezení udržitelného obchodního modelu, na kterém nebudeme prodělávat, a změna ve smyslu neustálého hledání tohoto modelu.“ K tomu, aby je projekt uživil, je ještě čeká pořádný kus cesty. „Jsme na úplném začátku, projekt vydělává, ale zatím to samozřejmě nejsou nějaká závratná čísla.“

 

A co plánují do budoucna? Nechtěli by zůstat pouze u žehlení. „Chceme vytvořit službu, která bude propojovat konkrétní lidi s konkrétními potřebami. Začínáme u žehlení, máme paní, které umí žehlit, máme zákazníky, kteří potřebují mít prádlo vyžehlené. Ale určitě je doma spousta paní, kterým nebude vadit navařit o dvě porce oběda či večeře navíc či napéct pekáč cukroví. Zásadní pro nás je, že náš zákazník ví, komu pomáhá, když naši službu využívá.“

 

Dalším cílem je rozšířit projekt dál, za hranice Prahy.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010