nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Instagramová 60. léta. Proč hipstery tak lákají?Filtry na Instagramu, vzkříšení vinylu a různé módní doplňky nasvědčují tomu, že šedesátá léta slaví velký comeback. Proč dnešní hipstery fascinují zrovna šedesátky?

 

Jeden z mnoha důvodů, proč všichmi milujeme Lanu Del Rey, je její retro vzhled. Extra dlouhé řasy, oční stíny, vlasy vyčesané do neskutečného objemu… Hipsterská zpěvačka jako by z oka vypadla Priscille Presley z roku 1967.

 

Lana ovšem není jediná. Justin Timberlake ve svém videoklipu Suit & Tie ztvárnil nostalgii po Franku Sinatrovi a jazzovém orchestru ještě výrazněji než seriál Mad Men.

 

Šedesátá léta při zpětném pohledu vypadají skvěle: ženy a menšiny pro sebe získávaly více možností, mezi mladou generací se nejvyšší možnou hodnotou stala láska a svoboda. Tyhle ideály se promítly do módy (pestrobarevné oblečení – ponožky!) i do kultury (film Easy Rider, psychedelická hudba Beatles).

 

60. léta tvořila zlom mezi konzervativními 50. léty, kde černí patřili do zadní části autobusu a ženy k plotně, a mezi příliš uvolněnými sedmdesátkami, kde si už ideály svobody a volná láska dovedená ad absurdum začaly vybírat svou daň.

 

Je ale nutno podotknout, že nostalgie po šedesátých letech, již dnes hipsteři pociťují, je falešná. Málokdo by asi dnešní pohodlí a vymoženosti chtěl zaměnit za studentské bouře, stávky a přetrvávající předsudky vůči černochům.

 

Jde spíš o romantický ideál krásné ženy, která svou křehkostí připomíná porcelánovou panenku, a muže v padnoucím obleku, který umí vybrat kvalitní víno a má styl. Málokdo si uvědomuje, že v tomto imaginárním světě plném elegantních lidí a drahých drinků veškerá zábava začíná a končí u výběru oblečení.

 

Jinými slovy: v obleku či večerních šatech se špatně twerkuje.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010