nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Hejt na půjčování„Prosím tě, mohl bys mi půjčit…“ Takový začátek věty zná asi každý. Použití tohoto dotazu může vyvolat různé reakce. Já si zejména často kladu otázku, zda se vůbec jedná o půjčku. Kupříkladu mi přijde absurdní, když mne člověk s nudlí visící u nosu osloví, zda bych mu „nepůjčil kapesník“. V takovém případě na navrácení zapůjčené věci vyloženě nelpím.

 

Jsou však i situace, kdy o návrat půjčeného stojím, ale ne a ne se dočkat. To je skutečně frustrující. Do budoucna se hodí používat výmluvu: „Promiň, ale já jsem tu knížku ještě nedočetl.“ Počet takových situací se pak eliminuje, ale samozřejmě tuhle fintu nevyužijete ve všech případech. V poslední době uplatňuji ještě prostší trik. Když si pořídím něco, z čeho mám radost, ostatním se o tom vůbec nezmiňuji. Snad nikdy jsem si nic nepořizoval kvůli tomu, aby mi někdo záviděl, ale v tom jsem dost možná exot.

 

Občas mám pocit, že někteří lidé skutečně slovo „půjčit“ používají ve významu „věnovat“, což je značně podlé. Na druhou stranu, sám jsem se přistihl, že nejčastěji vyhovím právě člověku, který za mnou přijde kupříkladu na Vltavské či u Hlavního nádraží a řekne něco jako: „Hele, já za sebou nemám žádnej srdceryvnej příběh. Prostě sem na ulici, protože celej život chlastám a beru drogy. Prosím tě, mohl bys mi dát nějaký drobný, abych se mohl jít vožrat?“

 

Upřímnost nade vše.

 

Samostatnou kapitolou pak je půjčování peněz. Je tak nějak logické, že když jste v nouzi, půjdete raději za kamarádem než si za půjčku u specializované společnosti posléze nechat zabavit veškerý majetek. Některým lidem však zřejmě nedochází, že i půjčka od kamaráda je svým způsobem poskytnutí služby, a to i v případě, že dlužník je ve splácení znám svou spolehlivostí. V dnešní době má většina lidí peníze v bance. Aby je vybrali, musejí obětovat nějaký čas nebo poplatek za výběr. Pravda, můžete půjčit z hotovosti, kterou zrovna máte u sebe, ale pak si třeba potřebujete vybrat pro sebe. Za připomenutí stojí také fakt, že řada lidí má na kartě limit, jehož vyčerpání rovněž může způsobit neplánované komplikace. A pak si „kvůli tomu nulákovi“ nemůžete dopřát něco pro sebe.

 

Ze všeho nejsmutnější mi na tom všem přijde, že půjčením někomu jinému získáváte pověst jakéhosi dobráka, přičemž tato skutečnost má pro vás spíše negativní význam. Ostatní si řeknou „jo, to je ten dobrák (= vůl), co vždycky každýmu vyhoví,“ takže četnost dalších proseb má spíše vzestupnou tendenci.

 

Foto: bankovni-pujcka.eu

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010