nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Hejt na povinnou docházkuNa začátek tohoto hejtu bych rád pár věcí ujasnil. Zcela záměrně není v titulku zmíněna školní docházka. Důvod je prostý. Obecně mi přijde špatné, když je jakákoliv lidská činnost hodnocena podle počtu vysezených či jinak strávených hodin, pakliže délka pobytu na pracovišti nemá stěžejní vliv na výsledek. Samozřejmě pokud například provozujete kamenný obchod s pevně danou otevírací dobou, je logické, že byste v něm měli být, i kdyby za celý den nikdo nepřišel.

 

Nicméně nebudu zastírat, že k tomuto článku mě přivedla právě povinná účast ve škole. Konkrétně jedna přednáška. Určitě vás však překvapím, když řeknu, že se jednalo o přednášku, na kterou jsem se do jisté míry těšil, ač nejsem vyloženě studijní typ.  Očividně jsem však nepatřil k většině spolužáků v místnosti.  Nepřišel jsem dostatečně včas, abych měl dobrý výhled na promítané fotografie. Místo toho jsem měl výhled na znuděné obličeje studentů sedících na výhodnějších místech. Jejich pohledy se upíraly převážně k notebookům a telefonům.

 

Nebudu zapírat, že jindy si s těmito spolužáky prohodím role, byť na vysoké škole se moc často nenudím. Většina přednášek není povinná a i mezi těmi ostatními se většinou najde něco zajímavého a užitečného. Bohužel mě základka a střední vychovaly v tom, že kde musím být z donucení, tam se snažím přečkat čas s co nejmenším soustředěním. Třináct let ve společnosti hysterických učitelek a nekonečných výkladů o věcech, kterým jsem ani nikdy rozumět nechtěl, na mém přístupu ke studiu zanechalo následky. I v současnosti se občas o užitečné náplni odchozeného semináře dozvím, až když procházím výpisky od spolužáků.

 

Každopádně si na vysoké škole cením větší svobody, díky níž jsem si začal více vážit nejen samotného studia, ale i části života s ním spjatou. Větu „ještě X let v tomhle ústavu a mám pokoj“ nahradilo povzdychnutí, že „už jen pár let a tyhle skvělé roky budou pryč“.

 

Foto: commons.wikimedia.org

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010