nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

E-shop z překližky, umakartu a dědových primekSedíte v bytelném koženém křesle z smdesátých let a čtete papírové noviny, na které si svítíte kovovou červenou lampičkou Lidokov. Cigaretu odklepáváte do těžkého porcelánového popelníku Royal Dux, položeného na nízkém konferenčním stolku se skleněnou deskou. Ten stojí hned vedle dřevěné stěny Holešov z ohýbané bukové překližky.

 

 

Ne, právě jste se neocitli v politbyru na přelomu 70. a 80. let, nýbrž v showroomu e-shopu Nanovo v pražské Kolbenově ulici.  U dřevěného příborníku z Jitony se skleněnými a umakartovými dvířky stojí čerství třicátníci Adam Karásek a Jiří Mrázek, kteří se mj. rozhodli vytěžit vzrůstající zájem o retro a před pár lety spustili internetový obchod s dobovým nábytkem a doplňky z 60., 70. a 80. let. O staré skříně a vázy, které jste před lety babičce z paneláku odváželi do sběrného dvora, je zájem. E-shop mladé muže bez problému uživí.

 

„ U babičky mě bavilo točit se v „ušáku“ a hrát si s dědovými primkami, retro věci jsme si ale opravdu oblíbili až na vysoké škole. Všímali jsme si okolní architektury a vybavení a zjišťovali jsme, že i u nás se vyráběli hezké a kvalitní věci,“ vypráví Adam Karásek. První impuls k rozjezdu podnikání ale nepřišel, když seděl v přeplněném retro bytě. „Navštívil jsem Jirku na jeho stáži v Berlíně. Tam se to designovými obchody s vintage nábytkem jenom hemží. Tak jsme si řekli, že bychom něco podobného zkusili i u nás,“ doplňuje.

 

Byznys pak rozjeli z našetřených peněz a počáteční provoz dotovali penězi z jiné práce. Teď už provozují internetový obchod i studio v Kolbenově, kde si lidé mohou prohlédnout všechen uskladněný nábytek a občas tam probíhá i focení nebo natáčení. „Náš byznys obnáší úplně všechno. Hledání věcí, nákup, opravy, focení prodej, balení. Další část představuje komunikace se zákazníkem. S grafikou nebo PR nám potom pomáhají další lidé,“ přibližuje Karásek.

 

Karásek s Mrázkem shání retro věci po bazarech, na internetu i po bleších trzích. Kritérium výběru a zařazení do nabídky je jednoduché – pokud se jim nějaký kus osobně líbí, koupí ho. „Lidé mají občas pocit, že bereme věci jen kvůli tomu, že byly vyrobeny mezi 50. a 80. léty, ale to není pravda. Já třeba chodím na bleší trhy, protože mě baví ta atmosféra, ale většinou tam koupím jen nějakou drobnost pro sebe domů. Větší kusy nábytku tam nenajdete,“ říká Adam Karásek.

 

Občas se v nabídce objeví i výjimečné věci, které se do Nanovo třeba už podruhé nedostanou. „Takových věcí si ceníme nejvíce. Jedná se třeba o křeslo ze zubařské ordinace, italské židle Castelli, lustry z podniku Jawa nebo reklamní nápis HOSTINEC. I když si takové věci chceme třeba nechat, na stránkách se stejně nakonec objeví,“ sděluje Karásek s tím, že už prodali skoro 400 různých věcí. „Naši zákazníci jsou velmi různorodí, ale většinou to jsou stejní nadšenci a sběratelé jako my s Jirkou. Chtějí mít kusy nábytku, na které nenarazí v každém druhém bytě, kam přijdou. V poslední době přibývají i zákazníci, kteří si chtějí vybavit kavárnu, bar nebo hotel,“ dodává.

 

Při zběžném pohledu na cenovky ale zákazníci nesmí mít úplně hluboko do kapsy. Aspoň u některých předmětů. Polstrované kožené křeslo vyjde na 8200 korun, stavebnicová lampička na necelé dva tisíce. Podle Karáska ale ceny vždy odpovídají nákladům vedoucím k vystavení věci na webu. „Ceny jsou velká alchymie. Záleží na nákladech na nákup i opravu. Téměř všechno si děláme sami a trávíme tím skoro všechen čas. Cenu můžeme určovat i podle cen v zahraničních obchodech s podobnými věcmi, tam ale pořídíte vždy dráž než u nás."

 

Právě i jiné ochody s retro věcmi Karásek s Mrázkem sledují. „Je to inspirace a zároveň nás to udržuje ve střehu, co se kde děje. Kombinace internetového obchodu je myslím v současnosti tou nejlepší cestou k zákazníkovi. Lidé si věci prohlédnou před zakoupením,“ říká Karásek a dodává, že v Kolbenově se byla podívat i jeho matka. „Vždycky se směje a diví, že to může někdo kupovat, v podstatě nám ale fandí. Naposledy, když byla u nás ve studiu, tak se jí i něco líbilo – a to je úspěch!“ směje se Karásek.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010