nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Barbora Wachtlová: "Svět tam venku je džungle. Hunt or be hunted, tak jsem si vybrala"Ve svých 24 letech je Barbora Wachtlová úspěšnou podnikatelkou. Řídí agenturu, která připravuje studenty na přijímací testy na English College in Prague (ECP), tedy anglické gymnázium, jež sama před lety absolvovala. Úspěšnost studentů její vzdělávací agentury se "nebezpečně" blíží 100 procentům.

 


Má to, čemu se říká "charisma". Přes svůj drobný vzhled přirozeně vzbuzuje respekt a autoritu. Žádná situace pro ni není neřešitelná, je inovativní a neustále vymýšlí nové postupy. Práce je zároveň její vášní. Bářin učitelský styl je symfonie: na své studenty klade vysoké nároky, ale zároveň je oblíbená, protože s nimi jedná fér a jako se sobě rovnými.


V roce 2009 odmaturovala a pokračovala ve studiích na VŠFS, kde, jak sama říká, ji to po půl roce přestalo bavit. V jedné jazykové škole právě nabírali lektory. Tam pracovala přibližně tři měsíce, než definitivně zhodnotila, že jí tamní podmínky nevyhovují. Začala tedy s učením na vlastní pěst. Své studenty připravovala na maturity, státnice, přijímací testy; zároveň učila začátečníky. "Ale štvalo mě, že nemám žádné zaměření nebo směr," říká.


Současně překládala dokumenty pro různé firmy, třeba Google či Beate Uhse. Jednoho dne ji zatelefonovali z oddělění přijímacího řízení na Englisch College, aby se zeptali, zda by mohla případně připravit na zkoušku jednu potenciální studentku. Bára si ji vzala pod taktovku. Po ní přišel další uchazeč o studium. Oba měli u zkoušek skvělé výsledky, a tak škola začala Báru a její služby doporučovat dalším rodičům.


Barbora doučuje studenty od svých vlastních patnácti let. "A výsledek je takový, že mám přípravku na zkoušky, pod sebou pár lektorů a velkou poptávku po našich službách. Nicméně nechci mít komerční továrnu na doučování. Nedělám to pro peníze, ale za peníze," říká.


Přístup, kdy si jde člověk přes překážky neohroženě za svým, Bára odkoukala právě od svých vlastních spolužáků na English College. I mnozí z nich dnes podnikají. Jeden zkoušel dovážet American Candy, jiný dováží diamanty. "V podstatě se náš ročník rozdělil na tři skupiny: na podnikatele (ať už úspěšné či neúspěšné), studenty (vetšinou úspěšné) a mě. Já jsem byla jediná, která dělala obojí najednou. Myslím si, že škola v tom hrála zásadní roli: ukázali mi, že učitelé nemusí být nepřáteli a že se dá vytvořit atmosféra, kde má vyučující autoritu a zároveň je pro studenty kamarád a bere je jako rovnocenné partnery. Škola mě taky naučila, že svět tam venku je džungle. Hunt or be hunted, tak jsem si vybrala."


Jejím snem je založení vlastní střední školy, která by byla velmi výběrová, pro malý počet studentů, kteří by vytvářeli budoucí společenskou elitu. Druhým projektem, na kterém již pracuje, je organizace týdenních vzdělávací pobytů pro nadané děti ze sociálně slabších vrstev. "Ráda bych čerpala z EU, ministerstva školství a od soukromníku, neboť ti si sponzorovanou částku mohou odepsat z daní. Ale bude to běh na dlouhou trať. S jídlem holt roste chuť a začínám se toho trošku bát," říká.


Skutečný strach však nemá, protožo to, co dělá, je pro ni především zábavou: "Miluji svou práci. Ve volném čase vymýšlím, jak výuku zpestřit, aby to jednotlivé studenty bavilo a aby se jim učivo dostalo do hlavy co nejlépe. Těším se do práce, protože ji dělám poctivě a vím, že až přijde na lámání chleba, ukáže se, že má smysl."

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Zajimave
Zajimave 20.01.2015 00:47:12
Muze Bara ukazat IB diplom? Napoprve neodmaturovala urcite. Pochybuji, ze se ji povedl druhy pokus. Byla ve vsech smerech nejslabsi student a chorobny lhar.
Jan Matějka
Jan Matějka 13.04.2014 17:52:57
Velika gratulace Barus. Byla to otazka casu kdy se zverejni nějaký článek o tve skvěle práci a tvych schopnostech:) urco nadale přeji co největší uspechy a stale tveho fajn pozitivniho a zaroven seriozniho ducha:)
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010