nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Adéla Mazánková: "Už nejsme módní blogy v plenkách." 

Mohlo by se zdát, že módní blogy se na českém internetu objevily zničehonic. Z kultovního, ale dnes již deaktivovaného „internetového deníku“ mladé brunetky s pseudonymem Sandra Leopardová se vyrojily stovky – snad až tisíce dalších. Zažíváme dobu „fashion blog boomu“. Jenže mezi všemi těmi doménami zakončenými Blogspot.cz lze najít i weby, které stojí za to sledovat. Zkuste si vygooglit třeba Inadequate Cliché Adély Mazánkové.

 

Málokdo ví, že první módní blog vůbec vznikl v únoru 2005. Jmenuje se A Shaded View on Fashion a založila ho bývalá módní návrhářka i redaktorka titulů Vogue nebo Elle Diane Pernet, která ho brala vyloženě jako nástroj ke zprostředkování svých zážitků, názorů a tipů z módní branže. Podobně se k blogování – módnímu blogování – dostala i Adéla Mazánková, blogerka s více něž devíti tisíci followery na sociálních sítítch a téměř čtyřista tisíci návštěvníky samotné stránky.

 

Napřed jsem trochu přičuchávala ke grafice, psala si osobní deníček a každý týden mu měnila vzhled. S tím naprosto přirozeně přišlo i programování. Z osobního deníčku se nakonec stával deník spíše cestovatelský a ten jsem posléze stále častěji začínala prokládat obchody, nakupováním, tipy na úpravu oblečení a... sama sebou,“ uvádí svoji největší zálibu a zároveň i dveře k další kariéře dvaadvacetiletá (stále ještě) studentka Arts Managementu na pražské VŠE. „Blog mě tak nějak hezky navádí. Díky kontaktům, které jsem skrz ně získala, jsem například pracovala pro poslední český Fashion Week,“ vysvětluje Adéla.

 

To však zdaleka není jediným úspěchem. Jedna z nejznámějších českých bloggerek, která se vyžívá v černobílé, sporty chic stylu a obdivuje neznámé české i zavedené zahraniční značky, již několik měsíců spravuje sociální sítě české značce šperků Antipearle, díky níž se dostala i do zákulisí červencového fashion weeku v Berlíně a kterou aktuálně také zastupuje v Los Angeles, kam se přestěhovala před několika týdny.

 

Cestování a neustálé stěhování je mimochodem pro Adélu absolutně přirozená součást života. Jako dcera diplomata vyrůstala převážně v Asii – Thajsku, Malajsii a v Číně. „Cestování v dětství mě rozhodně ovlivnilo ve vnímání jiných kultur a v ambicích. Mám u všeho ráda rozmanitost a nespokojím se ani s jednou činností ani s jedním místem. Do malé Prahy se krásně vrací, ale stejně mě to tahá spíše do velkoměst,“ objasňuje svoji poslední životní změnu.

 

Ani z L.A. však drobná blondýnka nemá v plánu přestat blogovat. Na škodu pro ni není ani odstup od víceméně malé a uzavřené české blogerské scény, která se od té celosvětové logicky liší. „V porovnání se zahraničním už sice v Česku nejme ,blogy v plenkách', ale stále se motáme spíš v rovině barteru než v reálných číslech. Autenticitu i dobrou sledovanost naše blogy mají, ale je jasné, že v momentě, kdy za nadnárodní značku řeší spolupráci malá PR agentura, která dostane do ruky krabici produktů na rozdání, prípadně minimální budget, moc zajímavých projektů se vymyslet nedá a vše pak končí u ozkoušeného 'odkazu za tričko'.“

 

Milovnice známého Američana Alexandra Wanga, mladé maďarské značky NUBU i českého fenoménu ODIVI Ivy Burkertové, neočekává, že by se jednou blogem živila. I z předchozích slov je nicméně jasné, že jí osobní stránky pomohly a navedly na správnou stopu. Prozatimní nějvětší životní úspěch však pro ni leží někde úplně jinde. „Konečně získávám pocit, že dospívám. Tak nějak jsem se našla a přestalo mi vadit být k sobě upřímná,“ uzavírá náš rozhovor, myslím celkem příjemným, srozumitelným klišé.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010