nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Radek Hlaváček: Myšlenky a vize Václava Havla obstojí i v budoucnuTřiadvacetiletý rodák z Brandýsa nad Labem Radek Hlaváček se v politice začal angažovat již v roce 2009. Kromě funkce prvního místopředsedy pražských Mladých sociálních demokratů je také členem Krajského výkonného výboru ČSSD Praha,  Obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 3 a předsedou Místní organizace ČSSD Starý Žižkov. Přes to však nechce být profesionálním politikem a zvažuje spíše kariéru advokáta. V současnosti totiž studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

 

Jaký byl ten zlomový okamžik, kdy ses rozhodl do politiky vstoupit?

O politiku se zajímám už od raného mládí, avšak k přímé účasti mě přivedly až události z předvolební kampaně v roce 2009, kdy bylo velmi populární házení vajíček na levicové politiky. Zjistil jsem tehdy, že demokraticky smýšlející společnost je zcela zbytečně rozdělena na nesmiřitelné tábory a názory se často prosazují ne úplně přijatelnými nástroji, tedy silou a arogancí. Chtěl jsem se alespoň pokusit o změnu.

 

Proč jsi vstoupil právě do ČSSD?

Mnoho mých vrstevníků se politických stran štítí. Ani já jsem si zprvu nebyl zcela jist, zda chci spojit své jméno s určitým politickým subjektem, ale poté, co jsem se stal členem Mladých sociálních demokratů a poznal celou řadu zajímavých lidí a ledacos s nimi zažil, už to bylo takřka automatické. Sociální demokracie je zavedená demokratická strana s dlouholetou tradicí a jasným programem, který stojí za to prosazovat do praxe. Osobně jsou mi nejblíže témata ochrany lidských práv a potírání všech forem extremismu, ty považuji dlouhodobě za klíčové pro budoucnost naší země.

 

Jak se formoval tvůj politický postoj? Vedli tě k němu rodiče nebo jsi k němu dospěl sám?

Rodiče mě odjakživa vedli k zájmu o veřejné dění, často jsem s nimi už jako malý o politice debatoval. Sami politicky ale aktivní nejsou a jejich názory se s mými velmi často zásadně rozcházejí. K zjištění, že moje názory jsou levicové, mě vedl zejména nesouhlas s opatřeními a programem pravicových vlád a časté bouřlivé debaty s mými středoškolskými vrstevníky, které končily všeobecným konstatováním, že jsem “socan”. Zřejmě mě tehdy odhadli správně.


Kdo je tvůj politický vzor?

Určitě Václav Havel, byť by mi za toto označení nejspíše nepoděkoval. Osobnost jeho formátu a kvalit naší zemi citelně chybí, jsem si ale jist, že myšlenky a vize, které za svého života prosazoval, obstojí i dnes a i v budoucnu. Co je ale nejdůležitější, i jako politik nepřestal být člověkem racionálně uvažujícím a nadále nastavoval české společnosti zrcadlo a nutil nás o politice a jejím smyslu přemýšlet skutečně do hloubky. Nebyl typickým politikem.

 

Jak moc je tvá strana nakloněná mladým lidem? Je možné zde získat větší prostor a rozhodovací vliv?

Mladým lidem bezesporu naklonění jsme, naše snaha se ale dlouhodobě míjí účinkem. V programu máme celou řadu konkrétních návrhů, kterými chceme například zjednodušit situaci mladých na trhu práce, ale to samo o sobě nestačí a měli bychom si to všichni urychleně uvědomit. Někteří sociální demokraté dokonce doufají, že se jednoho dne mladí lidé sami od sebe otočí k levici tak, jako tomu je v západních zemích. To se nestane. Musíme mladým lidem vyjít vstříc, opustit gulášový populismus a nabídnout jim věrohodnou stranu a program založený jak na úctě k lidským právům, tak i k úspěchu. Bude to běh na dlouhou trať, naštěstí je ČSSD demokratickou stranou s širokou členskou základnou, kde díky kvótám a existenci silné přidružené organizace Mladých sociálních demokratů mohou mladí lidé už nyní významnou měrou promlouvat do směřování strany.

 

Myslíš, že můžeš svému městu, respektive na celostátní úrovni pak celé republice, navzdory svému mládí a (v porovnání se staršími kolegy) malým zkušenostem něčím prospět? (Pokud ano, čím?)

Nesouhlasím s názorem, že mladí lidé postrádají dostatek životních zkušeností k tomu, aby byli dobrými zástupci občanů ve volených orgánech, protože i oni zastupují svoji věkovou kategorii, která jistě má co říct. Myslím si, že mladí politici mohou přispět zcela novými pohledy na problematická témata a politiku jako takovou oním pověstným zápalem osvěžit. Samozřejmě by se před přijetím jakékoliv funkce měl každý mladý člověk pečlivě rozmyslet, zda jeho schopnosti postačují k jejímu dobrému výkonu, a nehnat se do závratných výšin politiky dříve, než se osvědčí například na komunální úrovni.


Kde sám sebe vidíš za 10 let?

Studuji právnickou fakultu na Univerzitě Karlově, takže bych chtěl za deset let především zúročit takto nabyté znalosti, a to ať už formou aplikace práva jako advokát, tak třeba i tvorbou právních předpisů v rámci politické činnosti. Nechtěl bych ale být profesionálním politikem, který se třese před volbami o holé živobytí a je tak snadno manipulovatelný. Pokud bude o moje služby zájem, budu rád například spolutvůrcem chytrých a nápaditých zákonů, přece jenom je právníků v politice málo. Chtěl bych ale být v politice vždy a za všech okolností finančně nezávislý a pokud možno si zachovat racionální uvažování.


Sdílíš názor mnohých lidí, že je politika špinavá, zkorumpovaná?

Ano, bohužel je taková, byť znám mnoho lidí, kteří v jejím rámci pracují pro dobro společnosti a nikoliv vlastní kapsy. Pokud ale většina slušných lidí dá s tímto odůvodněním od veřejných záležitostí ruce pryč, nebude to na naší politické scéně o nic lepší. Nadávat umí každý, ale klíčové je se zapojit, zajímat se. Nemusíme se přitom rovnou stát členy politických stran, podstatná je i úloha občanské společnosti. Příkladem je třeba tažení proti hazardu v Brně či referendum o radnici v Praze 7, dobré věci se v těchto případech daří prosazovat i vně politiky. Zkrátka a dobře, pokud někomu současný vztah politiky nevyhovuje, měl by přestat nadávat, vstát a jít něco dělat. Samo od sebe se to v naší zemi nespraví.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010