nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Po válce je každý partyzánMoji rodiče nikdy nepatřili k inteligenci, komunistický režim nepostihl nikoho z mojí rodiny materiálně, či jinak. Prakticky všichni jsou zástupci dělnické třídy, a tak jsem nikdy nebyl konfrontován s bytostně odmítavým pohledem na předlistopadovou situaci.

 

Můj otec mi párkrát vyprávěl o listopadových událostech na Slezsku, přesněji v Karviné, odkud pocházím. 17. listopadu studenti přišli apelovat na horníky, aby stávkovali a přidali se k nim v tichém protestu. Na každém dole (a na každé fabrice) byli zástupci Lidových milicí, kteří fanaticky odmítali jakékoliv napadání současného režimu. Navíc, každá stanice Lidových milicí byla vyzbrojená. A tady se dostávám k pro mě nejdůležitější „osobní“ vzpomínce na listopad 1989. V předvečer demonstrací nechal krajský výbor KSČ odvézt ze všech těchto stanic zbraně. Otec vzpomíná na jednoho spolupracovníka, člena Lidových milicí, který hodlal do davu studentů střílet, ale naštěstí neměl čím.

 

Při vzpomínkách na 17. listopad se často mává slovy jako „masakr“ a „revoluce“, které podle mě jen deformují obraz, který si o této historické události může udělat současný mladý člověk. Krom toho, že listopadové události (dle mého mínění) byly pouze přirozeným vyústěním trvale neudržitelné situace, záleží také na jednotlivcích. Ano, ke změně je potřeba davu, ale jednotlivec mnohdy dokáže zabránit masakru.

 

Pro mě samého znamená 17. listopad hlavně začátek časového úseku, kdy se dostala každému jednotlivci relativní svoboda spjatá s volným trhem, (ne tak docela) absencí cenzury, možností vycestovat za hranice republiky a dalšími rysy demokracie. Veřejné připomínání této události ale ve mně těžko dokáže vzbudit víc, než hořký úšklebek nad zašlapáváním dávno mrtvého nepřítele a snahou veřejných činitelů přesvědčit všechny ostatní, že byli součástí davu, který dotlačil Československo ke svobodě. Po válce je každý partyzán, a v naší republice to platí dvojnásob.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010