nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Jan Prušák vám sestrojí nejvýkonnější počítač v ČRJan Prušák je sedmadvacetiletý majitel firmy X-COMputers, která se specializuje na sestavování počítačů na míru. Laikovi se to nezdá jako něco výjimečného, jenže Prušák se v roce 2012 stal držitelem ceny Živnostník roku, takže na jeho podnikání asi něco bude.

 


Na otázku, kdo všechno umí v Čechách to, co on, odpovídá: „Podle toho, o čem se bavíme. Počítač si složí tisíce lidí. Věřím, že i třináctiletou holku bych naučil složit počítač, což bych mimochodem někdy rád zkusil. Někteří pak rozumí velmi dobře jednotlivým částem, jako jsou grafické karty nebo přetaktování. Já myslím, že třeba redaktoři českých počítačových e-zinů tomu všemu rozumí velmi dobře a zvládli by zhruba to, co já.


K vydělávání tíhl od útlého věku. „Od malička jsem měl zájem vytvářet přidanou hodnotu. Pak jsem zjistil, že existují možnosti, jak lacině nakoupit a draze prodat. Jako malý jsem třeba koupil papíry, sešil je sešívačkou a prodával rodičům za dvě koruny, čímž jsem si hrozně vydělával. Později jsem se dostal k prodávání triček s potiskem, se spolužákem na základce jsme dělali časopis a prodávali ho asi za pětikorunu, nebo desetikorunu. Jmenovalo se to „Face“ a bylo to hrozně dobrý.

 

Potom si v devatenácti chtěl upgradeovat počítač a napadlo ho, že by si tím mohl vydělávat. Jeho matka začala zrovna rovněž podnikat, i když v jiném oboru, a zasvětila ho do potřebných formalit.


První úspěch po měsíci


Podnikat jsem začal v dubnu, první zákazník se ozval asi za měsíc. Bylo to takový divoký. V blízkosti bydliště jsem rozlepil letáčky s trhacím telefonním číslem s tím, že nabízím počítače. Nějaká paní si číslo vzala a počítač skutečně koupila. Byl ještě hrozně jednoduchý, dneska bych to nazval psacím strojem.“


Postupně se jeho zákazníci měnili. „Začalo to především u mých známých. I když asi už druhá objednávka byla na velmi drahý počítač za zhruba sedmdesát tisíc – právě za výdělek z ní jsem si upgradeoval vlastní stroj. Dřív to byli náhodní zájemci, dnes, když jsem se zaměřil spíš na výkonnější počítače, to jsou firmy a nadšení hráči, což jsou buď děti z bohatších rodin, nebo dospělí páni, co se chtějí na počítači odreagovat.


Pokud je řeč o ambicích, nestanovuje si dnes konkrétní cíle. „Základní ambice je, aby každý následující rok byl lepší než ten předchozí, což se zatím daří. I krizový rok 2009 byl pro mě úspěšný. Poslední dobou si všímám, že se víc a víc zákazníků ozývá ze Slovenska, tak uvažuju, jestli se částečně nepřesunout tam. Zatím jsem si pořídil doménu s sk. na konci.“ Přesto prý nepodniká jen kvůli úspěchu. „Určitě mě to především baví. Já jsem líný člověk, takže jsem v podstatě zabil dvě mouchy jednou ranou – bavím se a vydělávám zároveň.


Tři roky bezchybnosti


Nejvýkonnější počítače, jež Prušák kompletuje, vyjdou své majitele na téměř čtvrt milionu. I proto se nemusí bát konkurence tabletů a notebooků. „Samozřejmě, někomu stačí notebook, ale to nejsou moji zákazníci. Já dělám počítače pro profesionály, kteří potřebují co největší výkon a kterým je jedno, že dají za počítač třeba šedesát tisíc, protože pak stihnou víc práce a vydělají víc peněz. Notebooky jsou v podstatě psací stroje a tablety jsou hračky na zjišťování informací.“


Vlastní počítač Prušák upgradeuje jednou za tři roky, menší komponenty však mění třeba i jednou ročně. „Náročnější uživatel mění počítač jednou za tři, maximálně pět let, protože ho k tomu technologický pokrok donutí. Takže bych řekl, že můj počítač vydrží stejně jako jakýkoliv jiný. Tři až pět let. Rozdíl je, že ten ode mě bude po celou dobu o několik desítek procent výkonnější než od konkurence."

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Aź na ty ceny..
Aź na ty ceny.. 02.04.2014 13:18:34
Trošku drahé...
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010