nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

Jan Hodic: Národ má Benešovy dekrety jako kostru ve skříniČlen TOP 09 Jan Hodic se narodil roku 1990 v Chrudimi. V roce 2013 odpromoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, specializoval se na obor Obecná fyzika. V současnosti studuje navazující magisterské studium Matematické modelování ve fyzice a technice. Je činný v protikomunistickém občanském sdružení ProtiAlt. Od deseti let také působí ve skautském oddílu ve Slatiňanech, což mělo zásadní vliv na formování jeho politického postoje.

 

Jaký byl ten zlomový okamžik, kdy ses rozhodl do politiky vstoupit?


Do politiky jsem chtěl vstoupit prakticky odjakživa. Domnívám se, že mít v kapse občanku nějakého státu nejen opravňuje, ale i zavazuje.

 

Proč jsi vstoupil právě do TOP09?


Z ideových důvodů:  Jsem eurofederalista. I když se mi současný model nelíbí a byl bych spíše pro spolupráci více na bázi politické než skrze různá ekonomická opatření, beru evropskou, co nejtěsnější spolupráci, jako nutnou. Systémy bilaterálních dohod z meziválečné doby přivedly k moci Adolfa Hitlera a otevřely cestu do srdce Evropy Komunismu. Jsem pravičák, poněkud konzervativnějšího ražení. Uznávám hodnoty, na kterých Evropa tisíce let stojí, uznávám zodpovědnost jedince vůči ostatním, státu i planetě.

 

Jak se formoval tvůj politický postoj? Vedli tě k němu rodiče nebo jsi k němu dospěl sám?


Můj politický postoj se formoval odmala. Na jedné straně vzpomínky rodičů na komunismus, které si doplňuji od útlého věku systematickým sebevzděláváním (historie je můj koníček, studuji jinak na MFF UK), matka drobná živnostnice, na druhé straně neustálé rozpory s dědou, členem KSČ. Tam jsem i viděl, co dokáže nevzdělanost a demagogie vštěpovaná v útlém věku i na člověku v jádru velmi inteligentním. Dále skautský oddíl a skautský vedoucí.

 

Kdo je tvůj politický vzor?


Univerzální politický vzor nemám a popravdě jej mít ani nelze. Každý člověk je originál, pro každou situaci je řada vzorů, hodná následování. Jednoho člověka však mohu jmenovat: jeden kamarád z předměstí Pardubic, kterému jeho rodiče prošlapávali cestičku od dětství pomocí podkuřování režimu, čemuž on po maturitě dal vale, podepsal Chartu 77 a až do pádu režimu, pět let, dělal namísto studií geodezii. Jsou režimy, které si prostě náš úspěch a naši kapacitu nezaslouží.

 

Jak moc je tvá strana nakloněná mladým lidem? Je možné zde získat větší prostor a rozhodovací vliv?


Mladým lidem jsme nakloněni hodně, spíše zde vidím nezájem o veřejné dění, tím větší, čím je dotyčný mladší. Mladí lidé v ČR jsou schopni se pro něco nadchnout, to je fajn, ale do systematičtější práce se nikomu moc nechce. A popravdě za sebe mohu říci, že mám na politiku více času až nyní, během navazujícího studia. Rozhodovací vliv lze získat poměrně snadno - jen stačí chtít a zapojit se. Máme 4500 členů, to není moc a v regionální organizaci se všichni známe navzájem a až na výjimky si tykáme. Upozornit na sebe a vzít si něco na starost není problém.

 

Myslíš, že můžeš svému městu, respektive na celostátní úrovni pak celé republice, navzdory svému mládí a (v porovnání se staršími kolegy) malým zkušenostem něčím prospět? (Pokud ano, čím?)


Zde bych se odpíchnul od argumentu starší generace, který používá k hájení komunismu - "Tos nezažil". Právě proto. Nezávislost a neochota se podřídit rozhodnutím "autorit". Menší ochota ke kompromisům a častější volba těch, které doopravdy chceme a ne těch, kteří byli v kuloárech dojednaní. Ohledně delší a systematické práce volím cestu přes organizaci Topaz, která slouží ke vzdělávání a osvětě a konkrétně jsem si vzal na starost spolupráci na revizi českých dějin. V případě komunismu se toho udělalo už dost, v případě Benešových dekretů ještě žalostně málo, tenhle národ je má jako kostru ve skříni stejně jako Němci holocaust. V první linii je potřeba zdůrazňovat že ničí majetek není ohrožen, že to, co tvrdí komunisté a Zeman je čirá demagogie v tomto směru. Dále je potřeba lidem nabídnout pochopení hlubších souvislostí a příčin. To je ale stejně náročný úkol jako odstranit z dějin následky Jiráska a Nejedlého.

 

Kde sám sebe vidíš za 10 let?


Deset let je opravdu hodně dlouhá doba, ale za předpokladu setrvání v ČR a kontinuity demokratického systému bych se politice rád věnoval dál. Avšak stále na vedlejšák, nejdříve chci něco dokázat mimo ústavní funkce.

 

Sdílíš názor mnohých lidí, že je politika špinavá, zkorumpovaná?


Jde o to jak a kde. Dnes mi přijde, že v případě korupce funguje veřejná kontrola o mnoho lépe než dříve, od časů opoziční smlouvy jsme udělali velký kus cesty a troufám si říci, že každý, kdo bere úplatky, na to dnes, dříve či později, dojede. Co nelze uhlídat tak dobře, je pomoc kamarádům do funkcí, o nichž dotyčný politik rozhoduje. Řádově je zde však velké zlepšení.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010