nevěř nikomu
pod třicet...
vyhledávání
»
home
« Zpět

HR asistentka Zuzana Kotrbatá: Práce, která mi platí účty, je přednějšíZuzana Kotrbatá studovala žurnalistiku, ve třetím ročníku ji ale studia přestala bavit, a tak školu ukončila. „Nebyla jsem dobrá studentka. V průběhu studia jsem pracovala jako redaktorka,“ říká Zuzana a naznačuje tak, že přednášky a zkoušky vyměnila za pracovní zkušenosti.

 

K čemu jí byla vyučovaná teorie při práci redaktorky? „K ničemu,“ odpovídá realisticky. „Praktické předměty a semináře, kde jsme opravdu psali a tvořili, byly naopak velmi k užitku. Jen jich mohlo být víc.“

 

Teď se Zuzana soustředí na úplně jiný obor. Pracuje ve firmě Sprinx System, která se zabývá tvorbou webů, e-shopů a velkých portálových řešení (Kudyznudy.cz, Klub linky bezpečí, projekt SenSen Nadace Charty 77). Sprinx System zároveň vyvíjí vlastní CRM systém a nabízí vývoj software na zakázku. A aby toho nebylo málo – na několika projektech spolupracují i s Evropskou kanceláří. Trochu skok ze žurnalistiky, řekl by nejeden pozorovatel.

 

Zuzana software sama sice nevyvíjí, ale na starosti má toho víc než dost. Sedí totiž na dvou židlích. „V současnosti pracuji jako asistentka pro HR a zároveň pro marketing. Ve zkratce mám na starosti interní komunikaci se zaměstnanci, benefity, vzdělávání, zajišťuji všechno možné i nemožné pro marketing, připravuji e-mailové rozesílky kampaní, podílím se na přípravě workshopů,“ vyjmenovává a člověku jde z té nesmírně nabité náplně práce hlava kolem. Zvlášť, když Zuzana prozradí, že k práci ve Sprinx System přidala před necelými třemi lety i studium na vysoké škole v Brně.

 

Je v posledním ročníku kombinovaného studia Veřejná správa a na dotaz, zda stíhá školu i práci odpovídá, že sice ano, ale že veškerou dovolenou v posledních třech letech tráví kvůli přednáškám a zkouškám v Brně. „Moji zaměstnavatelé jsou mimořádně shovívaví k mému ‚cestovnímu’ home office. Pravdou také je, že mé studijní výsledky nebudou na červený diplom,“ hodnotí Zuzana své studijní a pracovní působení.

 

Jako každého třeťáka i Zuzanu čeká v květnu odevzdávání bakalářské práce a v červnu státnice. A jak je na tom s „bakulí“? „Jsem s ní dost ve skluzu, protože v práci toho mám teď opravdu až nad hlavu. Ale práce, která mě baví a zároveň platí moje účty, je prostě přednější,“ uzavírá Zuzana.

 

Závislost na knihách a dobrém jídle


Nedalo mi a musela jsem se Zuzany zeptat, jak při hektickém tempu života odpočívá. „V nastalé chvilce osobního volna upřednostňuji činnosti, u kterých můžu být chvíli sama a vykonávat je nerušeně alespoň půl hodiny v kuse,“ odpovídá. Ráda taky chodí sportovat a navíc je dle svých slov závislá na knihách. „Pokud týdně nepřelouskám alespoň dvě, mám abstinenční příznaky,“ přiznává se ke své zdravé závislosti.

 

„Občas si zajdu s kamarády na pivo, i když od té doby, co jsme všichni v pracovním procesu, už to není tak často. Ale zase jsme zavedli ‚vařící’ večírky – zkoušíme nová jídla a kuchyně,“ pokračuje ve výčtu věcí, které ráda ve volných chvílích dělá.

 

Ve výkupu lahví i jako basketbalová rozhodčí


Vracíme se ale zpět k práci. Zuzana je aktivní žena, která se rozhodně jen tak neprotlouká životem. Už od střední školy si přivydělávala a vyzkoušela takové pozice jako recepční, basketbalová rozhodčí anebo brigádničila ve výkupu lahví.

 

Do Sprinx System se dostala před čtyřmi lety, když hledala práci a dlouhou dobu nemohla najít žádnou pozici, která by jí vyhovovala. Narazila na částečný úvazek v call centru Sprinx system. Vysněná práce to tehdy zcela jistě nebyla, ale přijala. „Ukázalo se, že to nakonec nebyla špatná volba, především co se týče společnosti, do které jsem nastoupila. Rychle jsem se posunula na jinou pozici, která mi vyhovovala víc. A teď u dělám něco úplně jiného,“ popisuje Zuzana své pracovní zkušenosti s tím, že ani na první pohled nepřitažlivá práce může být v důsledku přínosná.

 

A co Zuzanu na pozicích HR a marketingové asistentky baví? „Nejvíc asi to, že nemám možnost upadnout do stereotypu. Každou chvíli se učím něco nového. Navíc je mi dost často ponechán velký prostor pro iniciativu a vlastní řešení,“ pochvaluje si svou současnou práci. „Jsou ale samozřejmě činnosti, kterých bych se nejraději zbavila, ale dnů, kdy si ráno říkám, že se mi do kanceláře nechce, je naprosté minimum.

 

Na konci dubna to budou čtyři roky, kdy nastoupila do společnosti Sprinx System. Na současné pozici je rok a půl a doufá, že za pár (blízkých) let bude plně zapojená do činností v HR. Zajímají ji nejen adaptační procesy, ale i vzdělávání a interní komunikace. Při úvaze, co by chtěla dělat za tři roky, dojde až k náboru nových zaměstnanců, což nyní ještě nedělá. „Doufám, že se časem naučím i tohle. Ale vzhledem k dosavadnímu vývoji můžu za tři roky klidně dělat i něco naprosto jiného. Nebráním se novým možnostem.“

 

Zuzana Kotrbatá

Narodila se 20. května 1987 a vystudovala osmileté všeobecné gymnázium v Praze. Po gymnáziu se dostala na Fakultu sociálních věd UK, oboru Žurnalistika, ale studium nedokončila, protože dala přednost práci a navíc ji škola úplně nenaplňovala. Nyní už čtyři roky pracuje ve společnosti Sprinx System, která se zabývá tvorbou webů, e-shopů a vývojem software. Zuzana ráda sportuje a ve chvílích volna si užívá, když může být sama. V práci je totiž lidmi obklopena neustále. Miluje četbu, přečte dvě až tři knihy týdně. Hraje squash a ráda vaří s kamarády.

Komentáře k článku
Pokud chcete komentovat článek, přihlašte se:  
Líbí se vám tento článek ?
Související články
18.11.2010